Konwent Burmistrzów w nowej kadencji i w nowej perspektywie unijnej

spr za kadencje 25 02 15 00Konwent Burmistrzów Województwa Kujawsko- Pomorskiego podsumował w dniu 25 lutego br. kadencję 2010-2014 i omówił kolejne cztery lata. Brawami podziękowano ustępującemu zarządowi w składzie: Przewodniczący Andrzej Grabowski burmistrz Kowalewa Pomorskiego, wiceburmistrz Żnina Aleksandra Nowakowska, burmistrz Wąbrzeźna Leszek Kawski, burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński i burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski. 

 

 Składając sprawozdanie z czterech lat pracy (w załączeniu) na stanowisku przewodniczącego Andrzej Grabowski podziękował za współpracę pozostałym włodarzom, marszałkowi województwa i wojewodzie oraz obsłudze biura.

Z duma reprezentowałem gremium burmistrzów na 135 spotkaniach. Patrząc na tematykę obrad, podjęte stanowiska lub wypracowane opinie mogę stwierdzić że nie było dziedziny życia samorządu, którą się nie zajmowaliśmy. Każdy samorząd jest inny, ale problemy mamy praktycznie te same. Na forum Konwentu możemy wymieniać się doświadczeniami, służyć radą i wsparciem. Jak mówi stare przysłowie – duży może więcej, a przecież razem reprezentujemy ponad 800tysięcy mieszkańców naszego regionu. Dziękuję za słowa uznania za wykonane obowiązki, życzę nowemu zarządowi sukcesów i służę pomocą– podkreślał Przewodniczący Grabowski.

W wyborze nowych władz Konwentu panowała zgoda. 90% poparcie uzyskał jedyny kandydat na Przewodniczącego Stanisław Gliszczyński- Burmistrz Koronowa. Skład 5-cio osobowego zarządu ustalony zostanie na kolejnym posiedzeniu Konwentu. W pierwszym w tej kadencji posiedzeniu udział wzięli: wojewoda Ewa Mes, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober, starosta golubsko- dobrzyński Andrzej Okruciński, przewodniczący rady miejskiej Jerzy Orłowski, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Jerzy Koralewski oraz przedstawiciel Urzędu Statystycznego Barbara Ptaszyńska. Wszyscy goście podkreślali potrzebę tworzenia tego typu gremiów, które zacieśnią współpracę samorządów.

Wojewoda Kujawsko- Pomorski zachęcała do udziału w konsultacjach i forach dyskusyjnych, bo głos burmistrzów, szczególnie skupionych w tak poważnej grupie jest słyszalny. – Jestem przekonany, że współpraca – tak, jak dotychczas – będzie prawidłowo przebiegała na linii samorząd województwa-korporacja burmistrzów. Samorząd województwa oczekuje od was merytorycznej współpracy na każdym szczeblu wdrażania tej perspektywy finansowej– mówił Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku. Nadchodząca perspektywa będzie bogata, ale już ukierunkowana. Przewodziło jej będzie hasło- gospodarka, a szczególnie innowacyjna gospodarka.

Przedstawiciel Urzędu Statystycznego poinformowała, że kujawsko- pomorskie to jedyny region, który posiada tak prężnie działające ugrupowanie samorządowe będące partnerem w konsultacjach.

Konwent Burmistrzów działa od 8 lat. Skupia wszystkich 47 burmistrzów. W pierwszej kadencji przewodniczył burmistrz Rypina, w drugiej Kowalewa, a przewodnictwo trzeciej przejęło Koronowo.

http://bydgoszcz.tvp.pl/19018561/gliszczynski-na-czele-konwentu-burmistrzow www.konwentburmistrzow.pl

{gallery}I{/gallery}